"ד``ר פול פליישמן, פסיכיאטר אמריקני ותיק, הוא גם מתרגל ומורה לויפאסנה יותר משלושה עשורים. הוא מרבה לכתוב ולהרצות ברחבי העולם על היבטים רוחניים בפסיכיאטריה ועל מהות תרגול הוויפאסנה, אך מבהיר כי לעולם לא ירשום ``מדיטציה פעמיים ביום`` למטופליו. אילי בר שוחח איתו על המפגש בין הפסיכיאטריה לוויפאסנה, ועל שאלת חשיבותה של זהות פסיכולוגית יציבה, אפילו אצל הבודהא עצמו".
(מתוך הכתבה שהתפרסמה ב"חיים אחרים", הירחון הישראלי לרפואה טבעית, תרבות רוחנית ומעורבות חברתית, גיליון 119 אוגוסט 2006 - www.altlife.co.il)

ד"ר פול פליישמן, סופר, פסיכיאטר ומרצה באוניברסיטאות ייל ומסצ'וסטס, הגיע בסוף חודש אוקטובר לביקור שני בארץ. בשנת 1993 זכה בפרס "אוסקר פיסטר" (Pfizter) היוקרתי מטעם התאחדות הפסיכיאטרים האמריקנית, בעבור "תרומתו יוצאת הדופן להיבטים האנושיים והרוחניים של הפסיכיאטריה". מלבדו, הפרס ניתן רק לארבעה פסיכיאטרים אמריקנים. בצד עיסוקיו המקצועיים, ד"ר פליישמן הוא גם מורה מוסמך למדיטציית ויפאסנה בשיטתו של ס.נ. גואנקה.

ד"ר פליישמן שימש כראש המחלקה לפסיכיאטריה באוניברסיטת ייל. מזה כשלושים שנה הוא עובד כפסיכיאטר בקליניקה פרטית באמהרסט שבמסצ'וסטס. מאז הסמכתו עבד ד"ר פליישמן במוסדות הבאים: כיועץ פסיכיאטרי בתוכנית לבריאות הנפש של הסטודנטים באוניברסיטת מסצ'וסטס, בביה"ח הציבורי נורת'המפטון, בביה"ח מקלין, בביה"ח פרובידנס, במרכז בריאות הנפש אנפילד ובמרכז בריאות הנפש הילטאון, וכן שימש כיועץ מחקר בשירות הבריאות הציבורי אמריקני.

בביקורו בארץ יתארח ד"ר פליישמן בפורומים הבאים:

  • 23 בנובמבר - הרצאה בפני מטפלים, ע"ס ופסיכולוגיים על פי הזמנת משרד הבריאות. בהרצאה זו, הנושאת את הכותרת "ויפאסנה- שיטת מדיטציה תרפויטית אך לא תרפיה" יציג ד"ר פליישמן את הדרך שבה הויפאסנה מסייעת כיום לעובדים בתחומי בריאות הנפש. ד"ר פליישמן ידון בערכים, ביתרונות ובחולשות של הויפאסנה, כמו גם בסיבות להתפשטותה ה"מדבקת".


  • 26 בנובמבר - הרצאה במרכז הרפואי לבריאות הנפש לב השרון בפרדסיה. במפגש ישתתפו רופאים, פסיכיאטרים, עו"ס, מטפלים במרפאות של בריאות הנפש. בהרצאה זו יתמקד ד"ר פלישמן בדרך בה הויפאסנה מסייעת כיום לעובדים בתחומי בריאות הנפש. אלו מוצאים בשיטה זו מקור תמיכה ועידוד למתחים הכרוכים בעבודתם.


  • 27 בנובמבר - אירוע מיוחד לקהל הרחב ולמטפלים בבריאות הנפש שיתקיים בסמינר הקיבוצים. האירוע אורגן על ידי העמותה לויפאסנה בישראל.

ד"ר פליישמן פרסם מאמרים בכתבי העת "נייצ'ר", "לנדסקייפ", "ייל רוויו", "יוניברסיטי אוף שיקגו מגזין", "אמריקן ג'ורנל אוף סייקאטרי", "אינסייט" ועוד. הוא כתב ספרים בנושאי פסיכיאטריה ובריאות נפש, מדיטציה והגות, וכן ספרי שירה.
ספרו האחרון של ד"ר פליישמן הוא "טיפוח השלווה הפנימית" ( Cultivating Inner Peace, ראה אור ב-1997 בהוצאת Tarcher/Putnam).

ספרים נוספים פרי עטו:
"היבטים רוחניים בפסיכיאטריה" (Spiritual Aspects of Psychiatric Practice, ראה אור ב-1993 בהוצאת Bonne Chance Press), "ריפוי הרוח: עיונים בדת ובפסיכותרפיה" (The Healing Spirit: Explorations in Religion and Psychotherapy, ראה אור ב-1990 בהוצאת Paragon House Publishers).

מתוך ביקורת על ספרו האחרון של פליישמן:
"היופי האמיתי והמקוריות האותנטית בגישתו של ד"ר פליישמן לפסיכותרפיה נובעים מתובנתו הצלולה באשר לתפקיד המכריע של נקיון הדעת וטוהר הכוונות כמורי דרך לחיים בעלי משמעות. בכל הנוגע למדיטציה ולבריאות הנפש, דבריו של פליישמן אינם מושתתים על תיאוריה בלבד אלא מבוססים על נסיונו של מתרגל מנוסה." פרופ' שוורץ, האגודה למחקר פסיכיאטרי בביה"ס לרפואה של אונ' UCLA.

מביקורו הקודם:
פאנל כנס אגודת הפסיכיאטרים בישראל - מאי, 2006 "מדיטציית ויפאסנה, תרומה ייחודית לבריאות הנפש"